Porady

Karta debetowa wybawienie, czy zmora?

Od dłuższego czasu zwykła gotówka, noszona w portfelu zastąpiona została przez bardzo popularną kartą płatniczą. Ciężki bilon, skutecznie utrudniał życie, dlatego wielu ludzi coraz częściej korzysta z karty płatniczej. Jest ona leciutkim kawałkiem plastiku, gwarantującym dokonanie zakupu w większości sklepów, marketów, i punktów usługowych. W sytuacji, gdy płatność kartą jest niemożliwa, a sklep nie posiada terminala płatniczego, gotówka może zostać wypłacona w bankomacie.

 

W posiadanie karty kredytowej, może wejść każdy, właściciel nie musi posiadać rachunku bankowego, wystarczy, że klient zgłosi się do banku, a z pewnością bezpłatnie otrzyma ”plastikowy pieniądz”. Należy wybrać najlepsze warunki oferowane przez bank, ponieważ nie wszystkie mogą okazać się korzystne.

Definicja Karty płatniczej, karta bankowa – jest formą elektronicznego instrumentu płatniczego – karty wydawane są przez banki lub instytucje finansowe.  Karty płatnicze stanowią aktualnie podstawowe narzędzie zdalnego dostępu do zgromadzonych pieniędzy na rachunku bankowym.
Karta płatnicza umożliwia podejmowanie pieniędzy z bankomatu oraz dokonywanie bezgotówkowych płatności za towary i usługi, dokonywanie zakupów bez użycia tradycyjnych pieniędzy w formie papierowej.
Karty płatnicze są najpopularniejszą formą rozliczeń bezgotówkowych odgrywają istotną rolę w zakresie realizacji płatności. Są symbolem współczesnego sektora bankowego. Inna formą rozliczeń bezgotówkowych jest też bankowość internetowa która to może obyć się  bez kart płatniczych w tradycyjnej formie „plastikowego pieniądza”

Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy klient banku stara się o kartę debetową, wtedy należy szczegółowo przemyśleć propozycję kredytodawcy. Wybrać najkorzystniejszą dla danej osoby opcję, pod uwagę należy wziąć wszystkie warunki stawiane przez bank: czy ubezpieczenie karty jest płatne, czy nie posiada określonego limitu wypłacalności gotówki, wysokość oprocentowania udzielonej pożyczki, oraz fakt czy bank nie nalicza dodatkowych kosztów za sporadyczne korzystanie z karty kredytowej.

O czym pamiętać przy użytkowaniu karty płatniczej, kredytowe?

  • Limit na karcie… Limit kredytowy na karcie jest to określona maksymalna kwota zadłużenia – limit przyznanej pożyczki
  • Odsetki i okres bez odsetkowy – Każdy bank ustala indywidualnie sposób naliczania odsetek oraz spłaty kredytu. Odsetki są naliczane dopiero po pewnym czasie tzw. grace period. Zwykle ten okres wynosi od 54 do 56 dni – tylko przy transakcjach bezgotówkowych inaczej jest z wypłatami gotówki z karty kredytowe z bankomatu
  • Spłata zadłużenia.. Banki stosują stałej comiesięcznej spłaty obejmująca tylko część zaciągniętego kredytu – brak wpłaty tej minimalnej kwoty może spowodować naliczenie dodatkowych opłat odsetek, kar umownych itp…
  • Koszty dodatkowe.. – opłaty pobierane przez bank za utrzymanie karty, ubezpieczenie, za wypłaty w bankomacie zmiany w umowie

Karta kredytowa jest bardzo popularną formą pożyczki udzielanej przez bank, ma wiele pozytywnych cech, jednak potrafi zapędzić użytkownika w ślepy zaułek. Po wylądowaniu w ręce nowego właściciela, często naraża go na straty finansowe. Korzystanie z karty debetowej przeważnie około dwóch pierwszych miesięcy, nie nalicza odsetek za jej używanie, później może się jednak okazać, że oprocentowanie przekracza możliwości kredytobiorcy. Co prawda z karty debetowej nie można wypłacić gotówki w bankomacie i nie można kontrolować swoich wydatków, co prowadzić może do dużych kłopotów. Szczególnie niebezpieczne są karty z odnawialnym kredytem, którego praktycznie nie trzeba spłacać, wystarczy każdego miesiąca przelać na kartę określoną sumę pieniędzy, by dalej z niej korzystać. Odsetki jednak rosną, nie niosąc za sobą nic dobrego.
Z karty kredytowej korzystać można, bez żadnych obaw, jednak przed nabyciem karty debetowej lepiej się dobrze zastanowić, czy czasem nie okaże się zgubna. – czym się różni karta kredytowa od debetowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *