Pisanie stron internetowych jest bardzo opłacalnym biznesem. Popyt na tego typu usługi jest spory od prawie dziesięciu lat, a co najlepsze stale rośnie.

Można łatwo się o tym przekonać wystarczy zajrzeć na jakiś portal z ogłoszeniami dotyczącymi zleceń online. Sporo osób, a w szczególności właściciele większych i mniejszych firm poszukuje informatyków oferujących tworzenie profesjonalnych stron www. Zależnie od poziomu skomplikowania strony proponowane zarobki są różnorodne od 100 do 200 złotych za prosta stronę, aż po kilka tysięcy za profesjonalny i duży serwis.

Jak projektować strony internetowe? Wbrew pozorom, nie trzeba ukończyć wyższych studiów informatycznych. Wiele osób zajmujących się dorywczym pisaniem stron jest studentami, a niekiedy po prostu są to zdolni licealiści. Rzecz jest całkiem prosta wystarczy tylko bardzo dobrze poznać kilka języków programowania. Przeważnie jest to standard HTML/XHTML orz PHP. Trochę bardziej zaawansowani webmasterzy powinni zrobić o krok dalej i zapoznać się z innymi technikami.

Dobry twórca stron powinien dodatkowo znać także kilka innych rzeczy takich jak:

  • tworzenie grafiki wektorowej na strony,

  • obróbka grafiki (GIMP, Photoshop, Corel i inne programy),

  • umiejętność pisania dobrych tekstów reklamujących działalność firmy zamawiającej stronę,

  • poczucie estetyki – przydatne przy projekcie szaty graficznej strony,

  • podstawy SEO – pozycjonowania stron w Google, czyli znajomość technik, dzięki którym strona osiąga wysokie wyniki w wyszukiwarkach,

  • optymalizacja stron pod kątem szybkości ładowania się grafiki i filmów,

Bardzo często także obcujemy ze zleceniami stron z CMS. CMS jest to system zarządzania treścią, aplikacja ułatwiająca tworzenie stron www, a także późniejszą modernizację ich treści. Posiadając stronę z CMS, każdy nawet osoba nie posiadająca wiedzy o programowaniu może dodać lub edytować zdjęcia oraz treści tekstowe z panelu administracyjnego.

Co potrzebne jest początkującemu twórcy stron? Są to:

  • książki na temat danego języka programowania,

  • interpreter lub kompilator języka HTML/PHP,

  • miejsce na serwerze – do testowania napisanych już stron,

  • programy do obróbki grafiki,

Skąd się uczyć? Mogą to być szkolenia i kursy,  bez wątpienia przydadzą się studia informatyczne. Jeśli planujemy na poważnie zająć się tworzeniem stron, to warto podczas takich studiów wybierać specjalności powiązane z tą dziedziną. Równie dobrze wszystkiego możemy sami się nauczyć, wystarczy tylko trochę cierpliwości i systematyczności oraz umiejętności wyszukiwania informacji w internecie. Naturalnie istnieje wiele naprawdę dobrych podręczników na temat web-masteringu, jeśli jednak chcielibyśmy zdobywać wiedzę tańszym kosztem, możemy skorzystać z pomocy sieci, znajdziemy tam mnóstwo e-booków jak również stron i forów dyskusyjnych na ten temat.

One thought on “Projektowanie stron internetowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *