Follow my blog with Bloglovin

Szkolenia

A szkolenia każdego dnia nowe…

Jak organizować przestrzeń do pracy?

0

Osoby zajmujące się na co dzień naukowym, metodologicznym podejściem do procesu optymalizacji pracy zgodnie podkreślają, że na efektywność realizowanych zadań służbowych bardzo istotny, znaczący wpływ ma prawidłowa, przemyślana i po prostu właściwie zorganizowana przestrzeń do pracy. Pojawia się zatem wyrażone w tytule przedmiotowego artykułu zapytanie, jak organizować tak rozumianą przestrzeń do pracy? Jakimi instrukcjami, wskazówkami i dyrektywami powinniśmy się kierować, aby uczynić z naszej przestrzeni miejsce ułatwiające, a nie utrudniające działanie o charakterze stricte roboczym? W ramach niniejszego tekstu postarajmy się poszukać, a przy odrobinie pomyślności nawet znaleźć odpowiedź na tak postawione i sformułowane pytanie!

Po pierwsze, niezwykle istotnym jest, aby uświadomić sobie, że siła należycie świadczonej pracy w dużym stopniu zależy między innymi od umiejętności skupienia się, należytej koncentracji oraz oddalenia niejako na bok różnorakich, przeszkadzających nam myśli i wielorakich powiadomień. W tym zakresie dobrze jest uporządkować pokój, biuro, czy inną przestrzeń roboczą tak, aby wokół nie rozpraszało nas przesadnie wiele przedmiotów. Minimalizm zawsze w cenie! Polecanym zatem jest często wyposażenie się w rozmaite skrzynie, organizery przestrzeni, pudełka i szuflady, w których skutecznie będziemy w stanie przechować (a w miarę potrzeby – szybko odnaleźć, zidentyfikować i wyciągnąć) potrzebne drobiazgi, detale i innego rodzaju dokumenty, za sprawą których będziemy jeszcze bardziej efektywnymi, a przez to również i bardziej wartościowymi w ujęciu rynkowym pracownikami.

Jeżeli większość dnia pracy spędzamy przed ekranem komputera, to pamiętajmy, aby nasza przestrzeń do pracy zawierała kilka niezbędnych elementów ułatwiających utrzymanie należytej higieny pracy. W tym zakresie warto wspomnieć chociażby o odrobinie przestrzeni, gdzie możemy się przejść, oderwać oczy na chwilę od monitora i rozprostować kości. Szeroko pojęte zasady unormowane jako słynne „BHP”, czyli bezpieczeństwo i higiena w pracy są szalenie istotne i nie należy ich również w żadnym, ale to żadnym stopniu lekceważyć!

Podsumowując, istnieje naprawdę wiele metod znacznie ułatwiających pracę, począwszy od optymalnego utrzymywania niewielkiej liczby przedmiotów wokół siebie poprzez zapewnienie maksymalnej ergonomii pracy. Od nas zależy w dużym stopniu, czy będziemy jednak pamiętali i potrafili wykorzystać w praktyce tak ujęte zalecenia, porady i rekomendacje!

Powiązane wpisy:

So, what do you think ?